Niedziela i Poniedziałek Wielkanocny w Busku-Zdroju

Dodane przez Tadeusz Ura, 07 kwiecień 2015

Niedziela Wielkanocna (nazywana też Wielką Niedzielą,

Niedzielą Zmartwychwstania Pańskiego) to pierwszy dzień świąt wielkanocnych.

W Polsce w godzinach porannych odprawiana jest uroczysta rezurekcja, która swymi tradycjami sięga średniowiecza. Po powrocie do domu w gronie rodzinnym zasiada się do uroczystego śniadania wielkanocnego, które rozpoczyna się składaniem życzeń i dzieleniem się święconką z koszyczka. Na stołach znajdują się jajka, wędliny, wielkanocne baby i mazurki. Stoły zdobione są bukietami z bazi i pierwszych wiosennych kwiatów.

Poniedziałek Wielkanocny zwany też Lanym Poniedziałkiem,

Śmigusem-dyngusem to drugi dzień świąt Wielkiej Nocy.

W polskiej tradycji tego dnia polewa się dla żartów wodą inne osoby, nawet nieznajome. Polewanie wodą nawiązuje do dawnych praktyk pogańskich, łączących się z symbolicznym budzeniem się przyrody do życia i co rok odnawialnej zdolności ziemi do rodzenia. Do dziś zwyczaj kropienia wodą święconą pól w poniedziałkowy ranek przez gospodarzy jest spotykany we wsiach na południu Polski. W czasie świąt wielkanocnych nie może tego zabraknąć!

Polska tradycja potraw wielkanocnych jest bardzo bogata i nie ma chyba innej tak bogatej tradycji kulinarnej na czas obchodów Świąt Wielkanocnych.

Czekamy na to śniadanie przez cały Wielki Post, zatem nie dziwi fakt, że wszystkiego co znajduje się na stole staramy się skosztować choćby przynajmniej po troszeczku.

Tradycje kościelne od wielu lat są niezmienne. Modyfikacji ulegają jedynie nasze tradycje rodzinne.

Święta współcześnie wyglądają inaczej niż w domu rodzinnym naszych rodziców. Coraz rzadziej dom przystrojony jest w motywy świąteczne. W wielu domach nie jest znana już tradycja zajączka, który przynosi w niedziele prezenty. Dawniej zajączek ten przynosił prezenty i chował je w różnych zakamarkach domu. Rodzina wspólnie poszukiwała je w niedzielny poranek.

Również uległa zmianie tradycja Śmigusa Dyngusa. Od tradycyjnego polewania wodą święto to przeszło w prawdziwą bitwę. W ruch idą nie tylko małe pistolety, ale całe wiadra z wodą oraz worki nią wypełnione. Nie ma też ograniczeń co do miejsca polewania wodą.

Zmieniły się również sposoby postrzegania tradycji kościelnych.

Coraz mniej osób uczestniczy we wszystkich uroczystościach.

Zgodnie z polskimi tradycjami w Busku-Zdroju obchodzono święta wielkanocne różnie w zależności od środowiska.

Kościoły były pełne wiernych. Po nabożeństwach - spotkania w gronie rodzinnym, przy suto zastawionym świątecznym stole i telewizji.

Także odwiedzanie grobów bliskich, wiosenne spacery a wieczorem udział w koncercie wielkanocnym zorganizowanym przez przyjaciela Buska-Zdroju, dyr. Festiwalu „Krystyny Jamroz" Artura Jaronia.

Dwu godzinny koncert przy pełnej Sali koncertowej w Sanatorium „Marconi" uświetniła nam grupa artystów: Ludmiła-Worobec Witek- skrzypce, Artur Jaroń- fortepian, Maciej Jaroń- skrzypce, Kamila Wawrzeńczyk- fortepian, Klara Kraj- fortepian, Jan Bieniasz- fortepian.

Ta strona używa plików cookies, zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Wszystkie szczegóły na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności