Zmarł Generał Marian Wróblewski w Busku-Zdroju

Dodane przez Tadeusz Ura, 31 grudzień 2016

W dniu 28 grudnia 2016 r. w wieku 83 lat odszedł od Nas opatrzony Świętymi Sakramentami Ś.P. Generał Marian Wróblewski.

Msza Święta Żałobna odbędzie się w Kaplicy Cmentarnej w Busku-Zdroju dnia 02 stycznia (Poniedziałek ) o godzinie 14:00

Po Mszy Św. nastąpi wyprowadzenie Drogiego Nam Ciała na miejsce wiecznego spoczynku.

O czym zawiadamia pogrążona w smutku: Rodzina, oraz Zarząd Towarzystwa Miłośników Buska-Zdroju.

Nasz Przyjaciel i Członek  Honorowy - regionalista, Leszek Marciniec przeprowadził wywiad z  gen. bryg. mgr Marianem Wróblewskim.

Marian Wróblewski  syn Czesława i Marii z Paszkiewiczów urodził się 8 grudnia 1933 r. w Tomaszowie Lubelskim.

Ojciec jego był zawiadowcą stacji PKP w Suścu, a następnie pełnił tę funkcję na innych stacjach PKP.

Marian Wróblewski po ukończeniu Szkoły Podstawowej uczył się w Liceum Ogólnokształcącym w Lubartowie.

Po zdaniu matury w 1951 r. wstąpił do Oficerskiej Szkoły Służb Kwatermistrzowskich w Poznaniu.

(Do Szkoły Oficerskiej startował z WKU Ostrowiec Św., bowiem w tym czasie jego ojciec zamieszkał w Sandomierzu, gdzie został zawiadowcą stacji PKP).

W 1954 r. ukończył OSSK jako prymus z I lokatą i został awansowany do stopnia podporucznika Marynarki Wojennej, bowiem jako prymus miał możliwość wyboru rodzaju służby i wybrał Marynarkę Wojenną.

Służbę zawodową, jako oficer Marynarki Wojennej rozpoczął w Dywizjonie Okrętów Podwodnych (były to ORP „Ryś", ORP „Sęp" i ORP „Żbik", które wróciły z internowania w Szwecji), został kwatermistrzem dywizjonu.

W 1957 r. został przeniesiony do Komendy Portu Wojennego w Gdyni. W 1958 r. wypłynął w morze na Okręcie Hydrograficznym „Bałtyk" i uczestniczył w wyprawie na Spitsbergen.

W latach 1961 – 1964 studiował w Akademii Tyłów i Transportu, Fakultet Morski w Leningradzie.

Po ukończeniu studiów został awansowany do stopnia komandora podporucznika i przeniesiony do służby w Dowództwie Marynarki Wojennej w Gdyni.

Od 1964 r. studiował zaocznie w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Sopocie.

W 1968 r. obronił pracę magisterską w WSE na Wydziale Transportu Morskiego i został awansowany do stopnia komandora porucznika.

W tym samym roku został przeniesiony do Warszawy do pracy w Ministerstwie Obrony Narodowej na stanowisko starszego pomocnika Szefa Sztabu Głównego Kwatermistrzostwa WP.

W 1974 r. został awansowany do stopnia pułkownika WP, a w 1980 r. został powołany na stanowisko Kwatermistrza - Zastępcę Dowódcy Warszawskiego Okręgu Wojskowego.

12 października 1984 r. został awansowany do stopnia generała brygady WP.

W 1993 r. po ukończeniu 60 lat został przeniesiony w stan spoczynku.

W roku 1996 gen. bryg. w st. sp. mgr Marian Wróblewski (którego żona pochodzi z Buska-Zdroju), postanowił zamieszkać w Busku-Zdroju.

Kupił dom (willę) przy ul. Kusocińskiego, wyremontował go, nadał mu nazwę „Dom im. ORP „Ryś", następnie rozbudował willę „Ryś" i zamieszkał tam na stałe.

Gen. Wróblewski stał się mieszkańcem Buska-Zdroju i parafianinem parafii p.w. św. Brata Alberta.

Niestety po udarze mózgu został inwalidą I grupy i ma trudności w samodzielnym poruszaniu się i mimo, że mieszka bardzo blisko kościoła nie może na bieżąco uczęszczać na Msze Święte.

Od 1996 do czasu zachorowania, gen. Wróblewski zawsze uczestniczył w mundurze generalskim w uroczystych Mszach Św. w kościele p.w. NP. NMP ( 3 Maja i 11 Listopada).

Obecność generała WP w galowym mundurze na uroczystościach w Busku-Zdroju, zawsze wywołuje szerokie zainteresowanie społeczeństwa, bowiem widok tak wysokiego rangą wojskowego jest tu rzadkością.

Gen. Wróblewski zrobił bardzo dużo dla Buska-Zdroju, ale niewiele osób wie o tym, dlatego warto przypomnieć.

Jako kwatermistrz WOW, nadzorował budowę zaplecza technicznego i rozbudowę 21 Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego oraz skierował do prac budowlanych Pułk Inżynieryjno-Budowlany z Bochni.

Ponadto, z jego inicjatywy wybudowano na terenie miasta kilka bloków mieszkalnych dla żołnierzy zawodowych.

Bloki budowały przedsiębiorstwa cywilne, ale finansowało wojsko.

Gen. Wróblewski był także orędownikiem budowy w Busku-Zdroju oczyszczalni ścieków i pomagał miejscowym władzom w załatwianiu wielu spraw związanych z projektowaniem i finansowaniem tej inwestycji.

Będąc kwatermistrzem WOW, gen. Wróblewski dbał o remonty i rewaloryzacje obiektów sakralnych, znajdujących się na podległym mu obszarze działania WOW.

Były to: kaplica w Dęblinie, kościół garnizonowy w Krakowie, kościół pojezuicki w Przemyślu, kościoły garnizonowe w Puławach, Radomiu, Rzeszowie, Siedlcach, Kielcach.

Za działalność w ratowaniu zabytków sakralnych gen. bryg. Marian Wróblewski został odznaczony Krzyżem Komandorskim Świętego Stanisława, a za działalność wojskową został odznaczony między innymi Krzyżami:

Kawalerskim, Oficerskim i Komandorskim Polonia Restituta oraz wieloma innymi odznaczeniami.

Wśród bardzo wielu zdjęć pamiątkowych, gen. Wróblewski najbardziej sobie ceni zdjęcia z Papieżem Janem Pawłem II, wykonanymi w czasie spotkań we Wrocławiu i w Koszalinie.

Leszek Marciniec

*KLIKNIJ W LINK*  

Śpij kolego

https://www.youtube.com/watch?v=VSbfEZh5icM

https://www.youtube.com/watch?v=lqjk9WqrLzw

Klub Generałów Wojska Polskiego

http://www.klubgeneralow.pl/historia-klubu-generalow-wp/

http://gwir.pl/media/22008s.pdf

https://pl.wikipedia.org/wiki/Marian_Wr%C3%B3blewski

Ta strona używa plików cookies, zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Wszystkie szczegóły na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności